ospswierzowa@gmail.com
tel. 998 lub 112
sobota, 15 lipiec 2017 18:10

Akcja wydobycia fragmentów samolotu Messerschmitt w Świerzowej P.

Akcja wydobycia fragmentów samolotu Messerschmitt w Świerzowej P. fot. OSP Świerzowa Polska

W dniu 22 czerwca 2017r zostaliśmy poproszeni o pomoc w wypompowaniu wody z wykopu w którym znajdować się może wrak samolotu Messerschmitt w Świerzowej Polskiej. Po godzinie 11 udaliśmy się na teren prac. Chwilę później przystąpiliśmy do pompowania wody. Do remizy wróciliśmy po dwóch godzinach a po godzinie 14 znowu pojechaliśmy pomóc, tym razem myliśmy wodą pod ciśnieniem wykopane elementy wraku.

W poniedziałek 19 czerwca 2017 roku pojawiła się informacja o znalezieniu fragmentów niemieckiego samolotu podczas rozpoczętych właśnie prac budowlanych w miejscowości Świerzowa Polska. Podczas pracy koparki na powierzchnię zostały wydobyte różne kawałki blachy z charakterystyczną żółta farbą, wydobyto również łopatę śmigła. Wstrzymano wtedy prace budowalne i poinformowano odpowiednie służby.

Wydobycie wraku zostało zaplanowane na czwartek 22 czerwca. Nasze działania polegały na wypompowaniu wody z wykopu przy którym prowadzono prace.

Podczas całodniowej akcji wydobyto pokrywę główną omaskowania silnika, piastę śmigła z dwoma łopatami i lekko pogięty lotniczy karabin maszynowy MG 17 kalibru 7,92 mm będący na wyposażeniu Messerschmitta. Na miejscu wstępnie wyczyściliśmy wszystkie wykopane z ziemi elementy przy pomocy szybkiego natarcia będącego na wyposażeniu naszego samochodu. Do wydobycia piasty i dwóch łopat śmigła z ziemi użyliśmy naszej wyciągarki.

Więcej będzie można zobaczyć na jesień w jednym z odcinków programu „Było…nie minęło”, którego ekipa pracowała przy całej akcji wydobycia.

 

Więcej informacji na temat akcji wydobycia Messerschmitta:

http://www.eksploracjagalicja.pl/2017/06/25/messerschmitt-odnaleziony-w-swierzowej-polskiej/

https://www.chorkowka.net/swierzowa-polska/3468-wydobyto-szczatki-samolotu

http://www.krosnocity.pl/index.php/aktualnosci/fakty/region/item/18279-wydobyto-karabin-maszynowy-oraz-piaste-z-dwoma-lopatami-messerschmitta.html

https://www.terazkrosno.pl/wiadomosci/5079-wydobyto-szczatki-samolotu

 

fot. OSP Świerzowa Polska

Galeria

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasi sponsorzy:

lukresja verona garmazerka meblo sam 

gex hol cellfast krosart