poniedziałek, 08 kwiecień 2019 20:23

Seria wyjazdów do pożarów suchych traw

W dniach 24.02.2019 - 4.04.2019r. nasza jednostka interweniowała 12 razy przy pożarach suchych traw i 1 raz przy pożarze krzewów tuji. Niestety nadal nie pomagają apele i rozgłaśnianie akcji #StopPożaromTraw. Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne - jest to mylne przekonanie.

Interwencje w których braliśmy udział:

4.04.2019r. - Pożar suchej trawy w Świerzowej Polskiej przy ul. Granicznej
1.04.2019r. - Pożar suchej trawy w Świerzowej Polskiej przy ul. Kmiecie
17.03.2019r. - Bardzo duży pożar suchej trawy na granicy miejscowości Bóbrka - Chorkówka - Zręcin
17.03.2019r. - Pożar suchej trawy w Świerzowej Polskiej przy ul. Kmiecie
8.03.2019r. - Bardzo duży pożar suchej trawy na granicy miejscowości Żeglce - Chorkówka - Zręcin
7.03.2019r. - Pożar suchej trawy w Świerzowej Polskiej przy ul. Polnej (przy granicy z Dobieszynem)
3.03.2019r. - Pożar krzewów iglastych (tuji) w Świerzowej Polskiej przy ul. Szczepana
3.03.2019r. - Pożar suchej trawy w Świerzowej Polskiej przy ul. Krośnieńskiej (za Domem Ludowym)
3.03.2019r. - Pożar suchej trawy w Zręcinie przy ul. Przylaski
2.03.2019r. - Pożar suchej trawy w Świerzowej Polskiej przy ul. Krośnieńskiej
1.03.2019r. - Pożar suchej trawy w Świerzowej Polskiej przy ul. Szkolnej
27.02.2019r. - Pożar suchej trawy w Świerzowej Polskiej przy ul. Szkolnej
24.02.2019r. - Pożar suchej trawy w Świerzowej Polskiej przy ul. Granicznej

Jak co roku apelujemy do społeczeństwa, aby zminimalizować ten niechlubny proceder, przynoszący tylko straty dla środowiska naturalnego oraz generujących duże koszty w budżetach jednostek samorządu terytorialnego oraz Komendy Miejskiej PSP w Krośnie. Na w/w koszty składają się m.in. zużyte paliwo, zniszczony sprzęt (tłumice, łopaty, węże pożarnicze) umundurowanie i obuwie (zniszczenie mechaniczne i termiczne – gaszenie odbywa się przy bezpośredniej styczności z ogniem i wysoką temperaturą), jak i również woda, którą zużywa się do gaszenia wysokich traw.

Osoby podpalające suchą trawę, wykazują się wielką bezmyślnością. Nie zwracają uwagi na to czy pożar ten w konsekwencji swojego rozwoju komuś lub czemuś zagrozi. Podpalają również wtedy, gdy wiatr jest silny i sprzyja bardzo szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia. Jest to nie tylko zagrożenie dla osób wypalających trawy, ale również dla gaszących je strażaków. Przy szybkich przerzutach ognia, nie trudno jest dostać się w centrum szalejącego pożaru (ognia, wysokiej temperatury, duszącego dymu). Bardzo łatwo wtedy stracić orientację, panowanie nad sobą i wybrać niewłaściwy kierunek ewakuowania się z zagrożonego miejsca. Trwające kilkanaście, czy kilkadziesiąt minut gaszenie ognia przy pomocy tłumic, w ubraniach strażackich, butach i hełmach, w wysokiej temperaturze i zadymieniu, jest bardzo wyczerpującym działaniem. Ze strażaka, po gaszeniu takiego pożaru, pot leje się strumieniami. A bywa, że strażacy po ugaszeniu jednego pożaru, są kierowani do gaszenia następnego pożaru i znowu do następnego.

Wiele ze zgłoszeń na numer alarmowy 998, czy 112 o palących się trawach, zawiera paniczne informacje o zagrożeniu niesionym przez ogień dla obiektów mieszkalnych, gospodarczych, krzewach i drzewach owocowych, altanach i domkach działkowych, ulach, składach desek itd. Zdarzyło się już wielokrotnie, iż straty powstałe w wyniku takich pożarów, szacowane były na kilkanaście tysięcy złotych, gdyż okazało się, że spaliła się altanka ogrodowa, ule, plantacja krzewów owocowych czy kable światłowodowe.

Ponadto w bardzo wielu przypadkach gęsty dym wchodzi na drogi utrudniając tym jazdę samochodami i stwarza zagrożenie powstania wypadku. Wielokrotnie już się zdarzało, że w momencie prowadzenia działań gaśniczych suchych traw, powstawały pożary w budynkach i występowały problemy z zadysponowaniem odpowiedniej ilości sił i środków.

Niestety w dalszym ciągu dla jednych jest to sposób na zabawę czy robienie „porządków” na polach przy wypalaniu pomimo obowiązujących zakazów, a dla drugich męcząca i niejednokrotnie niebezpieczna praca przy gaszeniu.

 

opracowanie własne, KM PSP w Krośnie - www.kmkrosno.pl

fot. archiwum własne, Jakub Jastrzębski - Krosno112.pl

NASI PARTNERZY